#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
I v důchodu můžete být aktivní

I v důchodu můžete být aktivní

1. 5. 2015

Období penze zdaleka nemusí představovat jen každodenní stereotyp. Více volného času naopak nabízí spoustu možností. A je-li senior činorodý, bývá v lepší duševní a často i tělesné kondici, což zlepšuje kvalitu jeho života.

I pro důchodce platí obecná doporučení týkající se zdravého životního stylu. Patří mezi ně pravidelná fyzická aktivita, kterou je senior schopen zvládnout, a která ho baví. Oblíbené je například plavání nebo severská chůze (nordic walking), při které jsou používány speciální sportovní hole. Budete-li i ve stáří věnovat několik hodin týdně pohybu, podpoříte tím své zdraví, zlepší se vám nálada, vzroste sebevědomí. Velmi prospěšné může být cvičení pro lidi trpící cukrovkou, nadváhou, kardiovaskulárním onemocněním či vysokým krevním tlakem. Aby však jejich zdravotnímu stavu trénink prospěl a nikoliv naopak, je třeba zvolit vhodnou sportovní aktivitu a zátěž - obojí by měl vždy doporučit odborník.

Neodbývejte se, pravidelně jezte!

Pro pevné zdraví a dostatek energie je důležitá kvalitní strava, a to nezávisle na věku. Proto je i v důchodu vhodné dodržovat zásady zdravého stravování:

  • Jezte pravidelně, po menších porcích.
  • Nepřejídejte se.
  • Vyhněte se tučným jídlům, zredukujte množství zkonzumovaného cukru a soli.
  • Dopřejte si dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, libového masa a ryb.
  • Dbejte na dodržování pitného režimu.

Aktivnímu seniorovi se žije lépe. Pokud navíc dodržuje pravidla zdravé životosprávy, upevňuje tím své zdraví a není tolik závislý na okolí. Sebevědomý a soběstačný důchodce má více kontaktů s přáteli i rodinnými příslušníky. Spoustu možností nabízí v tomto ohledu například komunitní centra pro seniory - jde o nejrůznější zájmové kroužky, společná setkávání, přednášky, besedy či kurzy.

(veri)

Zdroj: www.seniorliving.org