Také jste si mysleli, že srdce trpí nejvíce v letních vedrech? Pak pro vás máme zajímavou novinku: Nejrizikovějším počasím pro vznik infarktů je zima! Proč tomu tak je a jak se můžeme chránit?
Chladem stažené cévy
Jistě to všichni znáte − když je vám zima na ruce, začnou být bledé, nebo dokonce namodralé. Děje se tak proto, že cévy přivádějící čerstvou krev se zúží, aby teplo, které s sebou krev přináší z nitra organismu, zbytečně neutíkalo pryč. Tato jinak velmi užitečná funkce ale může být nebezpečná pro srdce, a to hned ze dvou důvodů:
- Když přejdeme z tepla do chladu a vdechneme mrazivý vzduch, mohou se stáhnout tepny přímo v srdečním svalu a zhoršit tak jeho prokrvení. Pak vzniká bolest na hrudi známá jako angina pectoris. Ta obvykle do několika minut přejde. Pokud se tak ale nestane, může jít i o infarkt.
- Když je nám zima, zúžení periferních cév může vést k tomu, že nám stoupne krevní tlak. Zvýší se tak zároveň úsilí, s jakým musí srdce pracovat. Právě to je pak rizikovým faktorem pro vznik infarktu.
Může za to sníh, nebo vánoční stres?
Existují ale i jiné teorie, proč je výskyt infarktů v zimě větší. Viníkem může někdy být spojení chladného počasí s větší tělesnou námahou, například když máme odhazovat sníh nebo se brodit závějemi. Zajímavá je i myšlenka, že vznik infarktů způsobuje stres související s vánočními svátky. Nezapomínejme ale ani na typické zimní virózy, angíny a záněty průdušek. Každé infekční onemocnění trochu zvýší srážlivost krve, což může být pro člověka ohroženého srdečními chorobami nebezpečnější, než se zdá.
Nedejte nemocem žádnou šanci
Každopádně i v zimních měsících bychom měli být k sobě a svému srdci ohleduplní. Jak na to?
- Noste teplé oblečení. Nezapomínejte na rukavice, čepici a teplé ponožky.
- Při práci venku se nepřepínejte. Pokud je to možné, choďte se co nejčastěji ohřát dovnitř.
- Nepřehánějte to s alkoholem. Může zmást naše tělesná tepelná čidla, a způsobit tak podchlazení.
- Chraňte se před infekcemi. Když už vás rýma nebo kašel postihnou, nepřecházejte je.
- Nezapomínejte ani v zimě na zdravou stravu bez nadbytku živočišných tuků.
- Nekuřte.
- Hýbejte se. I pravidelné zdravotní procházky se počítají.
Nadměrný strach z infarktu není v zimním období rozhodně namístě. Nebojte se užít si s klidem vše, co nám zimní měsíce přinášejí. Ale pokud se u vás objeví nezvyklé obtíže, jako je bolest nejen na hrudi, ale i v levé paži, v zádech nebo v břiše, která je navíc mnohdy spojená také s pocením a pocitem na zvracení, raději neotálejte a vyhledejte lékaře.
(luko)
Zdroj: https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/your-winter-heart