V souvislosti s předcházením kardiovaskulárním onemocněním bývá zmiňována úprava jídelníčku, aktivní pohyb, snížení hmotnosti a odvyknutí kouření. Může být ale jedním z preventivních opatření také láska? Podle badatelů ano!
Vědci prokázali, že soužití s milovanou osobou srdci prospívá. Hezký vztah vede totiž k mírnému snížení krevního tlaku, přičemž právě vysoký tlak představuje jeden z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Vědecké studie také opakovaně potvrdily, že lidé žijící v sociální izolaci mají vyšší riziko předčasného úmrtí.
Pomáhá vzrušení i objetí
Vzrušení z blízkosti milované osoby vede k uvolnění hormonů adrenalinu, dopaminu a noradrenalinu. Srdce tak bije rychleji a silněji, podobně jako je tomu během aerobního cvičení. Takový krátkodobý „trénink“ zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního systému. Podle odborníků z univerzity v Severní Karolíně má též objetí s osobou, kterou máme rádi, příznivý vliv na naše srdce. Podporuje totiž vyplavení oxytocinu, hormonu důvěry a lásky. Opakovaná objetí tak vedou k redukci stresových hormonů a snížení krevního tlaku.
Smích a milostné dopisy
Pokud je váš partnerský život plný humoru, srdce jásá spolu s vámi. Výzkumy prokázaly pozitivní vliv smíchu na:
- zmírnění zánětu ve stěnách cév,
- snížení hladin stresových hormonů,
- úpravu množství krevních tuků.
Podobně příznivé účinky, co se týče hladin cholesterolu, má podle provedených studií také psaní milostných dopisů.
Soužití ve šťastném a harmonickém vztahu přináší pocit spokojenosti, méně úzkosti a stresu, což může být provázeno sníženou konzumací alkoholu a tabáku – rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Člověk žijící v partnerství se také obvykle stravuje pravidelněji, než kdyby žil sám.
(veri)
Zdroje:
http://www.everydayhealth.com
http://abcnews.go.com
www.heart.org