Pohyb ve vodě je nesmírně prospěšný pro celý organismus. Ovšem srdce ocení pravidelné plavání nejvíce. Začít můžete kdykoliv bez ohledu na věk, předchozí kondici nebo roční období. V čem přesně spočívá přínos tohoto sportu?
Plavání je aktivita, která prospívá nejen srdci a cévám, ale pomáhá i při snižování hmotnosti či posilování ochablých svalů. Pravidelné plavání se projeví na stavu srdce těmito způsoby:
- snižuje srdeční frekvenci v klidovém stavu,
- zkvalitňuje krevní tlak,
- přispívá k lepšímu dýchání a oběhu krve.
Temp se nemusí bát ani nemocní
Pohyb ve vodě se dobře osvědčuje v rámci rehabilitace po srdečních a cévních onemocněních. Plavat můžete i po většině srdečních operací. Je ale nutné počkat, až se zahojí všechny jizvy. Díky působení vody je tato aktivita vhodná i pro osoby, které mají kvůli artritidě (zánětlivé onemocnění kloubů) omezený výběr sportů. Běh či jízda na kole mohou být pro ně bolestivé, což je překážka, která v případě pohybu ve vodě odpadá.
Nikdy není pozdě
Plavání se projeví pozitivně na stavu srdce a plic v každém věku. Věnovat se mu můžete celoživotně a začít lze i ve vyšším věku. Pokud pravidelné plavání zkoušíte poprvé nebo se k němu vracíte po delší pauze, doporučujeme tento postup.
- Začněte s pěti- až desetiminutovými úseky a zvolte pomalejší tempo.
- Postupně prodlužujte intervaly, kdy plavete bez odpočinku.
- Tempo pohybu ve vodě se bude přirozeně zrychlovat. To proto, že se tělo naučí hodnotněji hospodařit s kyslíkem a vy začnete ve vodě lépe dýchat.
- Vhodné je střídat více plaveckých stylů, abyste rovnoměrně zapojili všechny skupiny svalů.
Přínos plavání potvrzují i studie provedené v americkém Dallasu. Lékaři srovnávali hodnoty krevního tlaku, hladinu cholesterolu a výdej energie u téměř 50 000 osob, které se věnovaly plavání, běhu, chůzi nebo neprovozovaly žádný sport. Nejlepší výsledky byly zaznamenány u plavců.
Proplavte se ke zdraví
Bez ohledu na to, jestli půjdete do vody jednou týdně, nebo do bazénu začnete chodit obden, každé uplavané tempo má pro zdraví srdce význam. V neposlední řadě může být tento sport i způsobem relaxace, která přispívá k odbourávání stresu. V důsledku tím snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění.
(pak)
Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org
www.health.harvard.edu