Stres nemusí být vždy pouze škodlivý. Určitá míra stresu nám totiž prospívá tím, že nás žene kupředu. Jeho nadměrné množství však dokáže napáchat na zdraví velké škody. Nejvíce ubližuje zejména našemu srdci.
Není stres jako stres
V souvislosti s nemocemi srdce se často mluví o emočním stresu. Největší hrozbu představuje takový stres, kdy na sobě dlouhodobě cítíte:
- napětí,
- úzkost,
- podráždění,
- vyčerpání,
- vztek a hněv.
Příčiny bývají pestré, mnohdy za ně sami ani nemůžeme a myslíme si, že je nejde ovlivnit:
- arogantní šéf a nadbytek úkolů v práci,
- neshody v partnerském vztahu,
- problémy s dětmi,
- konflikty se sousedy,
- časté uvíznutí v dopravní špičce,
- dlouhodobá nespokojenost s politickou situací v zemi.
Co na to vaše srdce
V důsledku dlouhodobé stresové situace se objeví:
- vysoký krevní tlak (hypertenze),
- nepravidelný srdeční rytmus (arytmie),
- vyšší hladina cholesterolu,
- kornatění tepen (ateroskleróza) − zvláště věnčitých (koronárních) tepen, které zásobují srdeční sval,
- oslabený imunitní systém, který všechny výše uvedené problémy zhoršuje.
V době psychického napětí se lidé navíc často obracejí ke škodlivým návykům vedoucím k jeho snížení, jako je kouření cigaret, přejídání, užívání drog nebo nadměrné pití alkoholu. Tyto zlozvyky s sebou přinášejí další rizika onemocnění srdce a cév a hrozí riziko infarktu či mrtvice.
Jak ochránit srdce před stresem?
Klíčem ke zvládnutí stresu je pochopit jeho příčinu a naučit se ho zvládat. Zmírnit škodlivé dopady stresu na vaše zdraví vám pomůže zavedení následujících doporučení:
- Udržujte si pozitivní postoj. Je vědecky prokázáno, že pacienti, kteří si udržují optimistický postoj, mají nižší pravděpodobnost úmrtí oproti více negativně smýšlejícím pacientům. Bylo také zjištěno, že smích snižuje hladinu stresových hormonů v těle. Kromě toho také snižuje zánět v tepnách a zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol.
- Meditujte. Praktikování hlubokého dýchání a zaměření mysli dovnitř snižuje rizikové faktory vzniku srdečních onemocnění. Meditovat se může naučit každý. Stačí k tomu jen pár minut. Posaďte se někam, kde budete mít klid, zavřete oči a zaměřte se na dýchání. Uvolnit tělo i mysl vám pomůže jak jóga, tak třeba i modlitba.
- Cvičte. Při jakékoli fyzické aktivitě uvolňuje tělo „hormony štěstí“ zvané endorfiny, které zlepšují dobrou náladu a zbavují vás stresu.
- Odpojte se. Není možné uniknout stresu, když ho vidíme všude kolem. Odpojte proto svůj kabel ke všem stresorům kolem vás. Vyhněte se e-mailům i televizním zprávám. Zaveďte si každý den třeba jen na 15 minut svůj rituál odpojení od světa.
- Najděte si svou vlastní cestu k úlevě od stresu. Dopřejte si perličkovou koupel, poslouchejte hudbu nebo si přečtěte knihu. Jakákoli technika, která vám pomáhá se uvolnit, je vhodná.
(hah)
Zdroje:
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17514-stress--heart-disease
https://www.health.harvard.edu/heart-health/stress-and-your-heart
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/stress-management/stress-and-heart-health
https://www.verywellhealth.com/stress-and-heart-disease-1746314